KUTLU DOĞUM PROGRAMI

Hoşgör Fatih Kuran Kursu öğreticileri ve öğrencileri tarafından hazırlanan Kutlu Doğum Programı 18 Nisan 2017 Salı günü Şehitkamil Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, İl Müftü Yardımcıları Mehmet Yaman ve Hamza Bayram, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı M.Hayri Özkeçeci, Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı Onursal Başkanı Ahmet Ziylan ve Yönetim Kurulu üyeleri, protokol üyeleri, veliler ve öğrenciler katıldı.


Program Kuran Kursu öğrencisi Bayram Ali Mutlu’nun okuduğu Kur’ân tilaveti ile başladı.


Programın açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, öncelikle programı küçük yaşlarına rağmen çok güzel sunan iki öğrenciyi kutladı. İmamoğlu, “Bizler alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. İnanmayanlar bile O peygambere 40 yaşına kadar Muhammed-ul Emin dediler. Ona her türlü iftirada bulundular ancak her şeyi ona güveniyorlardı. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl Kutlu Doğum Haftasının temasını Hz.Peygamber ve Güven Toplumu olarak belirledi. İslamın iki ana hedefi vardır. Biri yeryüzünden putperestliği kaldırmak bir diğeri de yeryüzüne güveni hakim kılıp huzurlu bir toplum meydana getirmektir. Efendimiz hayatı boyunca bu güveni verdiğinden, 23 yıl süresinde vahşette, eşkıyalıkta zirve yapmış insanlardan dünyanın en kibar en güvenilir insanları oldular. Rabbimizin isimlerinden biri El-Mümin’dir. Yani güven veren demektir. İnanan bir Müslüman yaratana güvenmeli ve kendisi de güvenilir olmalıdır. Eğer güzel ahlaklı, merhametli olursa güven toplumu olur. Müslüman egoist veya bencil olmamalı, birbirleriyle kardeş olmalıdır. Güven toplumunu oluşturmak istiyorsak İslâm’ı her halimizle güzel temsil etmeliyiz.“ dedi.
Daha sonra konuşmacılığını Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’in yaptığı “Hz.Peygamber ve Güven Toplumu “ konulu sinevizyonu ile devam etti.


Günün anlam ve önemine binaen konuşan Vakıf Onursal Başkanı Ahmet Ziylan, programı hazırlayanlara teşekkür etti. Ziylan konuşmasında, “ Vakfımızın adı ile müstesna bir birimizi hoş görmeliyiz. Peygamberimiz bütün halleriyle bize örnek oluyor, bizi eğitiyor. O nasıl yaşadıysa bizde öyle yapmalıyız. Kendi neslimize de öyle öğretmeliyiz. “ dedi.


Abdulhamit Han ve Mustafa Yaşar İncearık hocaların hazırladığı Hoşgör Tasavvuf Korosu muhteşem bir konser verdi. Okunan ilahiler, kasideler, metiyeler ve ezanlar katılımcılara güzel bir gece yaşattı. Şahinbey İlçe Müftülüğü tarafından katılanlara gül takdim edildi.


Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı Ökkeş Eruslu “Hayatı hep acıyla dolu olan, dünyanın fani olduğunu gösteren, hep şükreden, hep dua eden bir peygamberimiz var. Müslüman bir anne ve babadan, müslüman bir ülkede doğduğumuz için şükürler olsun. Rabbim bizleri O yüce peygambere ümmet olmayı nasip etsin.” dedi.


Program okunan Asr Suresi ve Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik hocanın duası ile sona erdi.