ADİL HOCA ANMA PROGRAMI

 

Kurtuluş Camiinin kiliseden çevrilmesine ve Hoşgör Fatih Kuran Kursu gibi birçok kurs ve caminin yapımında önderlik eden Gaziantepli Adil Özberk Hocaefendi vefatının 18’inci yılında Adil Hoca İlmi Araştırmalar Derneği tarafından düzenlenen program ile anıldı.  

Programın sunuculuğu Emine Konukoğlu Camii İmam-Hatibi Mehmet Fırat tarafından yapıldı. Programa Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İl ve İlçe Müftülüleri, Adil Hoca İlmi Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Tertip Komitesinde bulunan Derneklerin Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Adil Özberk Hocaefendinin ailesi, öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, takım elbise

Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen program, Hafız İbrahim Büyük’ün Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Programa İstanbul İl Müftüsü Prof. Hasan Kâmil Yılmaz Hoca konuşmacı olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Ahmet Metin Parlayan, Adil Hocanın hatırasını yad etmek adına bir araya gelen katılımcılara tertip komitesi adına teşekkür etti. Birçok meziyetin bir insanda toplandığından, öğrencileri ile evlatlarını ayırmadığından, ilme verdiği değerden bahsederek, anma gecesinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan

Daha sonra Adil Özberk hocanın hayatını anlatan belgesel yayınlandı. Mehmet Ali Devrim ve Mustafa Yavuz Yılmaz tarafından okunan ilahilerle devam etti. Okudukları Hz.Hüseyin ilahisinin yıllar önce hocalarının bir teyp kaseti ile kendilerine Ehli Beyt sevgisini vermek için dinlettiğini ifade ettiler.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Örnek olan insanın iki vasfı tevazu ve cömertliktir.

Programa konuşmacı olarak katılan Prof. Hasan Kâmil Yılmaz Hoca,  “1986 yılında Umre için Arabistan yolculuğunda Mekke’de 15-20 gün bulunduğumuz bir gecede misafiri olduğumuz Bekir Öztekin’in evinde Adil hocam ile tanıştım. Kur’ân tilaveti ve hoş sohbeti ile çok bereketli bir gecede kendilerinden istifade etme imkanı bulduk. İki kişiye gıpta edilir ve haset caizdir. Birisi Allah’ın kendisine mal verdiği ve O’nun yolunda harcadığı, ikincisi ise kendisine ilim ve hikmet verildiği ve hem O’nu hayatında yaşayarak hem de insanlara taşıyarak öğreten gıpta edilir. İşte Gaziantep’te bunlardan biri ilmi ve hikmeti ile Adil Özberk hocamız, diğeri ise malını Allah yolunda harcayan Ahmet Ziylan ‘dır. Örnek olan insanların iki vasfı vardır. Birisi tevazu birisi de cömertliktir. Sevenlerinin sürekli andığı insanlara bakın bu iki özelliği bulacaksınız. Çünkü tevazu ve cömertlik kendisine yakınlaşmasına imkan verir. Böylece ilmini tevazu ile sunan alimleri severler.  ” dedi. Konuşmasından sonra Yılmaz hocaya Bekir Öztekin tarafından plaket verildi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Hocaefendinin biyografisi kitap haline getirilecek

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik Adil hocanın biyografisinin yer aldığı bir kitap çalışmasının dernek tarafından yapıldığını, Adil hocayı tanıyanların bu çalışmaya bilgi, belge, fotoğraf v.b. ne varsa ilgililere ulaştırmasını dile getirdi. Program Ahmet Hayta tarafından Kur’an’ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsünün yaptığı dua ile sona erdi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, basketbol sahası ve iç mekan