ADİL ÖZBERK HOCAEFENDİ

Kurra Hafız Adil ÖZBERK hocamız Türkiye de yetişen ender kârilerdendir. Mısırda Mustafa İsmail, Abdussamed gibi ünlü karilerle beraber ders almıştır. Mısır El Ezher Üniversitesini birincilikle bitirmiş daha sonra diplomasının denkliğinin kabul görmemesinden dolayı Suriye de bir üniversite daha bitirmiştir.

Gaziantep’ te bir çok camide hatiplik yapmıştır. Vaizlik yaptığı camiler kendisini dinlemek isteyenlerle dolup taşmıştır. Aynı zamanda Gaziantep Lisesi ve Ömer Özmimar İmam Hatip Liselerinde Din Kültürü derslerine girmiştir.

 

Adil hocamızın yetiştirdiği talebeler arasında merhum Bedri İncetahtacı, Prof.Dr.Ahmet Akgündüz, Fatih Özberk, şu an Oğuzeli Belediyesi Başkanı Bekir Öztekin, Salman Büyüköz, İsmail Yılmaz, Adil Öztekin ve Mustafa Akgün ve daha birçok isim ülkemizde ve Türk Cumhuriyetlerinde hizmet etmektedir.

 

Adil hocamız cuma namazlarındaki vaizlerinin yanı sıra haftanın üç günü birçok camide sayıları 300 ü bulan genç-yaşlı,talebe-esnaf birçok kişiye kuranı kerim öğretmiş, hadis ve fıkıh dersleri vermiştir. Ulu Camii gibi birçok ibadethanenin yapımında önderlik etmiştir. Hoşgör Fatih Kuran Kursunun da temelini attıran ve hocamız sayesinde 1996 dan bu yana sayısı 500’ü aşkın hafız yetişmesine vesile olmuştur.

 

Gaziantep’imizin bu manevi mimarının tek gayesi memleketindeki insanlara bir besmele dahi öğretebilir miyim acaba olmuştur ve çok şükür ki talebeleri birçok yerde şu an hizmet etmektedir. Bu güzide insan 1999 yılının Şubat-Mart aylarında sabah namazından sonra talebelerine ders verirken rahatsızlanır ve 3gün hastanede yatar ve 6 Nisan 1999 günü vefat eder.

 

Hocamızla ilgadilozberkili güzel bir iki olayı sizinle paylaşalım. Bir gün mısırın zenginlerinden birkaç kişi Adil hocamızın akşamları ders verdiği camiye gelirler ve hocamızla bir görüşme yaparlar. Hocamızdan mısıra gelip kıraat dersi vermesini karşılığında hocamıza araba, ev, yüklü miktarda maaş vereceklerini söylerler. Hocamız gözleri yaşararak;  ben bu insanlara acaba bir besmele öğretebilir miyim çabasındayım der ve teklifi geri çevirir.

 

Adil hocanın bir defasında;” Ey cemaat mübarek gecelerde bile olsa camiye geldiniz. Sefa geldiniz hoş geldiniz. Bakın ne güzel, sanki hamama gelmiş gibi inşallah günahlarınızdan da arınmış, temizlenmiş olarak evlerinize döneceksiniz. Yalnız eve dönerken, yoldaki lağım çukurlarına, derelere tepeler dikkat edin! temiz temiz eve bile giremeden, geri kirlenmeyin. üstünüzü başınızı batırmayın. yazık bakın temizlendiğiniz bir işe yaramaz sonra!? “ diye nasihat etmişti. Adil hoca demek istiyordu ki; yaptığınız tövbe ve ibadetler sayesinde elde ettiğiniz güzellikleri tekrar günah işleyerek yok etmeyin.

 

İşte hocamız keramet gösteren ve kendisini hizmete adamış bir şahsiyettir.Gaziantep büyük bir üstadını kaybetmiştir ve halen yeri doldurulamamıştır. Rabbim(c.c. ) hocamızın mekanını cennetten bir köşk eylesin ve hocamızla birlikte efendimiz(s.a.v) cemalini seyretmeyi nasip eylesin…

Mutlaka Bakınız: AHİDER (Adil Hoca İlmi Araştırmalar derneği)