HOŞGÖR KARATAŞ YATILI KIZ KURAN KURSU

HOŞGÖR YATILI KIZ KUR’ÂN KURSU

«İlim öğrenmek, her müslüman erkek ve kadına farzdır.»hadîsinin ışığında yola çıkarak ve geleceğin annelerinin yetişeceği Hoşgör Yatılı Kız Kur’ân kursumuza; 2007 yılında vakfımızın şeref başkanı Ahmet ZİYLAN Ağabeyimizin öncülüğünde Hoşgör Kur’ân Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nihat DURUR, yönetim kurulunun ve hayırseverlerin desteği ile başlanmış 2009 yılında 100 öğrenci ile Şahinbey İlçe Müftülüğü Hoşgör Yatılı Kız Kur’ân Kursu olarak hizmete başlamıştır.

Hoşgör Kur’ân Kursumuzda Kur’ân eğitimi, İslâmî ve fıkhî bilgiler, hâfızlık eğitimi;  ahlâkî bakımdan olgunluk, geleceğin annelerinin İslâm terbiyesi ile Kur’ân sevdalısı olarak dolu dolu bir gül goncası olarak yetişmelerini sağlamaktır. Gül hem kokusu ve görüntüsü ile göz dolduran aynı zamanda Efendimiz’i hatırlatan bir güzelliktir. Hoşgör Kız Kur’ân Kursunun hedeflediği bir öğrenci önce bir gül olmayı becerebilmek; sonra da aldığı eğitim, terbiye ve ahlâk ile geleceğimize ve neslimize ışık olmayı hedeflemektedir.

Kur’ân kursumuzda 3 merhaleli eğitim sistemi verilmektedir.

  1. Merhale: Yaz Kur’ân Kursları: Bu kurslarımızda Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirlediği 3 merhaleli kur sistemi uygulanarak hocalarımızın nezaretinde seviyelerine göre 24 kişilik sınıflarda 9 haftalık Kur’ân’ı Kerîm’i yüzüne okuma; itikat, ibâdet, ahlâk, siyer, 40 hadis ezberletilmekte ve bunun yanında Efendimiz’in örnek ahlâkından kesitler, öğretici sinevizyon gösterimi, sınıflar arası bilgi yarışmaları, hayvanat bahçesi gezisi ve kır gezisi gibi… sosyal aktiviteler de verilerek çocuklarımıza hem tatil hem de  bir eğitim imkânı sunulmaktadır.

Ayrıca yaz kursunun ortasında veli toplantısı yapılarak öğrenciler hakkında ve kurs hakkında bilgiler verilmekte ve velilerin fikirlerine değer verilerek istişâre yapılmakta, yaz kursu sonunda öğrencilerin şahsiyet gelişimini arttırmak amacı ile ilâhî korusu, tiyatro ekibi, Kur’ân’ı Kerim ekibi, dînî bilgiler ekibi, şiir ekipleri oluşturulmakta ve  bu ekipler velilerimize mezuniyet programı sunmaktadırlar.

  1. Merhale: 1 Yıl Yüzüne Kur’ân Eğitimi: Yaz Kur’ân kurslarında sevgi ve ilgisini kazandığımız öğrencilerin arasından ve yeni kayıt olan toplam 150 öğrenciyle eğitime 1 Eylül’de başlayıp 32 hafta devam eden bu 2. Merhale bir yıl yüzüne Kur’ân kursu eğitimi merhalesidir. Genel olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’ân kursları müfredatının tamamı verilmektedir.  İtikat, ibâdet, ahlâk, siyer, kıraat, talim, tecvid dersleri verilmekte; ayrıca öğrencilere açık öğretim lisesi kayıtları yaptırılarak lise derslerinde de yardımcı olunarak okul eğitimleri de aksatılmamaktadır.

Ayrıca yüzüne öğrencilerimize ev ekonomisi ve mutfak dersleri, yemek yapma becerisi dersleri verilmektedir. Yüzüne öğrencilerimiz; 3 ayda bir hâfızlık takip komisyonu tarafından durumu iyi olanlar tespit edilerek Hâfızlık yapabilecek kapasite de olan öğrenciler hâfızlığa ayrılır. Olamayan veya hâfızlık yapmak istemeyen öğrencilerimiz mezun edilir.

  1. Merhale: Hâfızlık Eğitimi: 2 yıl sürecek olan bu eğitim. Tashih-i huruf sınıfında başarılı olan öğrencilerin alındığı bu merhalede hâfize hocalarımız tarafından öğrencilerin hâfızlıkları dinlenmekte bunun yanında meal, ilmihâl ve hâfızlığın önemi ile ilgili dersler verilmektedir. Ayrıca hâfızlıkta okuyan öğrencilerimize açık lise derslerinde; bilgisayar eğitimi, hitâbet ve ihtisas kursu (Kur’ân kursu öğreticiliği)  dersleri verilmektedir. Hâfızlığını bitirip mezun olan bir öğrencimiz lisesini bitirmiş veya bitirme merhalesine gelmiş bilgisayar sertifikasını almış Kur’ân kursu öğreticiliği yapabilecek seviyeye gelmiş olmaktadır.

 

KUR’ÂN KURSLARIMIZDAKİ SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

A: Bilgisayar programı: Şahinbey Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde öğrencilerimize 160 saatlik bilgisayar işletmenlik sertifikası yılda yaklaşık 50 öğrencimize verilmektedir.  Öğrencilerimizin çağımızın bilişim  teknolojileri ve kazanımlarını elde etmeleri sağlanmaktadır.

B: Açık Lise Programı: Erkek kursumuzda olduğu gibi kız kursumuzda da açık lise destek kursları verilmektedir.

C: Ev Ekonomisi ve Mutfak Dersi: Şahinbey Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile kurulan kursumuzda, öğrencilerimizin yemek yapma becerileri ve kabiliyetleri artırılmakta disiplinli, özverili ve tasarruflu aynı zamanda lezzetli ve bol çeşit yemek yapmayı öğrenmekte, kendilerini geleceğe hazırlamaktadırlar.

D: Tiyatro Ekibi: Kursumuzda kurulan tiyatro ekibimiz, çalışmalarına devam etmekte, çeşitli programlarda sunumlar yapmaktadır. Bu da öğrencilerimizin şahsiyet gelişimine çok faydalı olmaktadır.

E: Diğer Faaliyetler: Kursumuza uygun görüldükçe rehberlik hocaları gelmekte öğrencilerimizin problemlerini dinlemektedir ayrıca öğrencilerimize piknik, gezi ve benzeri gibi programlar yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin mânevî değerleri ve geçmişine bağlı birer fert olmaları amacı ile üzerinde bulundukları toprakların nasıl kazanıldığı, yaşadıkları bu rahat ortama kavuşmak için atalarının canları pahasına şehid düştüklerinin şuuruna varmaları için Gaziantep Şehitliği, kalesi, şehit aileleri ziyaret edilmektedir. Günümüzde anne-baba hakkı gözetilmeyip aç ve susuz kalarak yavrusunu büyüten anne ve babayı yaşlı ve düşkün olunca huzurevlerine terk eden evlâtlara örnek olup onların vicdanlarına parmak basan Hoşgör Kız Kur’ân Kursu öğrencileri bir evlât gibi, yaşlılarımızı ziyaret ederek çeşitli hediyelerle onların yalnızlıklarını paylaşmışlardır.  Hâfızlığını bitirip mezun olan öğrencilerimize, hâfızlık icâzet töreni yapılarak çeşitli hediyeler verilmektedir.

SINIFLARIMIZ: 15’er kişilik sınıflarda hâfızlık eğitimi 24 kişilik sınıflarda yüzüne eğitimi verilmektedir.

KÜTÜPHANEMİZ: Yeni çıkan kitaplarla ve aylık dergilerle hadis, tefsir, kelâm, fıkıh, sözlük, ansiklopedi, Millî Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği 100 temel eser, roman ve hikâye köşeleri bulunmaktadır.

YATAKHANELERİMİZ:6 Öğrencimizin kaldığı her bir yatakhanemiz temiz ve huzurlu bir ortam sağlanmaktadır

YEMEKHANEMİZ:150 Kişilik kapasitesi olan yemekhanemiz ve mutfağımız vardır. Ramazan ayında iftar veren hayırseverlerimizle öğrencilerimizin buluştuğu zamanlar, en güzel Ramazan akşamlarıdır.

KONFERANS SALONUMUZ: Salonumuzda konferanslar ve çeşitli faaliyetler (sinevizyon gösterimi, sohbet, Kutlu Doğum vs.) icra edilmektedir.

REVİRİMİZ:Hasta olan öğrencilerimizin ilk müdahalesinin yapıldığı ve ardından rahatsızlığı artan öğrencilerimizin hastaneye sevk edilip tedavi edildiği birimdir.

KANTİN: Öğrencilerimiz kantinde boş zamanlarında dinlenip, sohbet ederek;  kırtasiye, kantin ve benzeri ihtiyaçlarını görüyorlar.

HOŞGÖR FATİH KUR’AN KURSU
KUR’ÂN KURSU ÖĞRETİCİ VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİ

TABLO 1- 2012-2013 eğitim öğretim yılında 120 hafızlığa çalışan 129 yüzüne öğrencisi olmak üzere toplam 249 öğrencimiz ile eğitime başlanmıştır.

2012-2013 YILI ÖĞRENCİ DURUMU

HAFIZLIK

120

YÜZÜNE

129

TOPLAM

249

TABLO 2-Kursumuzda 1 idareci 19 öğretici 8 belletmen,9 hizmetli personel olmak üzere toplam 36  personel ile eğitime başlanmıştır.

 PERSONEL SAYISI
İDARECİ 1
ÖĞRETİCİ 19
BELLETMEN 8
HİZMETLİ 19
TOPLAM 36

TABLO 3- Hafızlık ve Yüzüne Okuyan Öğrencilere Verilen Dersler

HAFIZLIK

YÜZÜNE
VERİLEN DERSLER Kur’anı Kerim Ezber Kur’anı Kerim
Kur’ân Okuma Teknikleri Tecvid
Akaid Akaid
Hitabet İbadet
İbadet, Ahlak
Siyer Siyer
Meal Meal
İmamlık becerisi Adab-ı muaşerat
Hitabet(müezzinlik becerisi)

TABLO 4- Hafızlık ve Yüzüne Okuyan Öğrencilere Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlikler

HAFIZLIK

YÜZÜNE

SOSYAL KÜLTÜREL DERSLER

Bilgisayar

Mehter Takımı

Mehter Takımı

Tiyatro

Açıköğretim Lisesi Dersleri

İlahi Korosu

SPORTİF ETKİNLİKLER

Futbol Turnuvaları

Masa Tenisi Turnuvaları

Güreş

 

-Kursumuzda öğrencilerimize yönelik iki haftada bir Çarşamba günleri olmak üzere il-ilçe müftüleri ve merkez vaizleri tarafından sohbet verilmektedir.

-Öğrencilerimizin eğitimlerinin devamı için tecrübeli öğretmenler tarafından Matematik, İngilizce, Türkçe v.b. açık öğretim lisesi dersleri verilmektedir. Ayrıca Meb onaylı bilgisayar sertifikası kursu açılmaktadır.

-Mübarek gün ve gecelerde şehrimizin merkezi camilerinde programlar tertiplenmektedir. Türk Tasavvuf Musikisi Korosu ve Mehter Takım bu programlar da görev almaktadır.

-Her cuma merkezi camilere hutbe okumaları için 3 ile 5 arası öğrenci gönderilmektedir.

-2012 yılında hafızlık sınavını kazanarak hafızlık diploması 31 öğrenciden 5 kişi butik İmam Hatip Lisesi 2 kişi Yüzakı  Akademisine,  15 tanesi üniversite öğrenci yurdumuza yerleştirilmiştir.

– Bu yıl Hafızlık sınavına 35 öğrenci katılacaktır. 30 ile 35 arası hafız mezun etmeyi hedeflemekteyiz.

-Bu yıl yaz kursunda 17 derslikte 450 gündüzlü öğrenci hedeflemekteyiz. Sabah saat 08:30 ile 15:00 arası Eğitim görmekte olan öğrencilerimiz Öğle yemeklerini kursumuzda yemekte ve evlerine gidiş gelişleri öğrenci servisleriyle yapılmaktadır.

 

HOŞGÖR YATILI KIZ KUR’AN KURSU (KARATAŞ)
ÖĞRETİCİ VE ÖĞRENCİ BİLGİLERİ

TABLO 1- 2012-2013 eğitim öğretim yılında 81 hafızlığa çalışan 91 yüzüne öğrencisi olmak üzere toplam 172 öğrencimiz ile eğitime başlanmıştır.

2012-2013 YILI ÖĞRENCİ DURUMU

HAFIZLIK

81

YÜZÜNE

91

TOPLAM

172

 TABLO 2-Kursumuzda 1 idareci 10 öğretici 6 belletmen, 5 hizmetli personel olmak üzere toplam 22 personel ile eğitime başlanmıştır.

 

 PERSONEL SAYISI

İDARECİ

1

ÖĞRETİCİ

10

BELLETMEN

6

HİZMETLİ

5

TOPLAM

22

TABLO 3- Hafızlık ve Yüzüne Okuyan Öğrencilere Verilen Dersler

HAFIZLIK

YÜZÜNE

VERİLEN DERSLER

Kur’anı Kerim Ezber

Yüzüne Kur’anı Kerim

Kur’ân Okuma Teknikleri

Tecvid

Akaid

Akaid

Hitabet

İbadet

İbadet,

Ahlak

Siyer

Siyer

Meal

Meal

İlmihal 

Adab-ı muaşerat

Osmanlı Tarihi

TABLO 4- Hafızlık ve Yüzüne Okuyan Öğrencilere Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlikler

HAFIZLIK

YÜZÜNE

SOSYAL KÜLTÜREL DERSLER

Bilgisayar

Ney Kursu

İlahi Korosu

Tiyatro

Açıköğretim Lisesi Dersleri

İlahi Korosu

Ev Ekonomisi Kursu

SPORTİF ETKİNLİKLER

Voleybol Turnuvaları

Masa Tenisi Turnuvaları

Öğrencilerimizin eğitimlerinin devamı için tecrübeli öğretmenler tarafından Matematik, İngilizce, Türkçe v.b. açık öğretim lisesi dersleri verilmektedir. Ayrıca Meb onaylı bilgisayar sertifikası kursu, Ney kursu ve ev ekonomisi kursları verilmektedir. Bu yıl 42 öğrencimiz bilgisayar sertifikası almıştır.

– 2010-2011 yılında kursumuzda 11 öğrenci 2011-2012 yılında 10 öğrenci hafızlık sınavını kazanarak hafızlık diploması almışlardır.  Bu yıl Hafızlık sınavına 18 öğrenci katılacaktır. 15 ile 18 arası hafız mezun etmeyi hedeflemekteyiz.

– 2010-2011 Türkiye Hafızlık yarışmasında öğrencimiz Nuriye Bakır Türkiye 1.si olmuştur.

– 2013 yılında Şanlıurfa’da yapılan Kur’ân-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma Yarışması’nda öğrencimiz Emine Doğan bölge birincisi olarak Türkiye Finaline katılmaya hak kazanmıştır.

– 2011-2012 yılında Şahinbey Müftülüğü tarafından yapılan Hadis Yarışmasında öğrencimiz Yüsra Çam 1. Rahime Çelik 2. Olmuştur.

 

-Kursumuzdan mezun olan 22 öğrenciden 1 kişi Hüdayi Kur’an Kursuna,  8 kişi Gürpınar Hafızlık İhtisas Kursuna,  4 tanesi Avcılar Özkaymazlar Arapça İhtisas Kursuna yerleştirilmiştir. Ayrıca 3 hafız Kur’an Kursu Öğreticisi olarak göreve başlamışlardır.