HOŞGÖR BÜLBÜLZADE KIZ KURAN KURSU

Hoşgör Bülbülzade Kız Kur’ân Kursumuzda Kur’ân eğitimi, İslâmî ve fıkhî bilgiler, hâfızlık eğitimi;  ahlâkî bakımdan olgunluk, geleceğin annelerinin İslâm terbiyesi ile Kur’ân sevdalısı olarak dolu dolu bir gül goncası olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Kur’ân kursumuzda 3 merhaleli eğitim sistemi verilmektedir.

  1. Merhale: Yaz Kur’ân Kursları: Bu kurslarımızda Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirlediği 3 merhaleli kur sistemi uygulanarak hocalarımızın nezaretinde seviyelerine göre 24 kişilik sınıflarda 9 haftalık Kur’ân’ı Kerîm’i yüzüne okuma; itikat, ibâdet, ahlâk, siyer, 40 hadis ezberletilmekte ve bunun yanında Efendimiz’in örnek ahlâkından kesitler, öğretici sinevizyon gösterimi, sınıflar arası bilgi yarışmaları, hayvanat bahçesi gezisi ve kır gezisi gibi… sosyal aktiviteler de verilerek çocuklarımıza hem tatil hem de  bir eğitim imkânı sunulmaktadır.

Ayrıca yaz kursunun ortasında veli toplantısı yapılarak öğrenciler hakkında ve kurs hakkında bilgiler verilmekte ve velilerin fikirlerine değer verilerek istişâre yapılmakta, yaz kursu sonunda öğrencilerin şahsiyet gelişimini arttırmak amacı ile ilâhî korusu, tiyatro ekibi, Kur’ân’ı Kerim ekibi, dînî bilgiler ekibi, şiir ekipleri oluşturulmakta ve  bu ekipler velilerimize mezuniyet programı sunmaktadırlar.

  1. Merhale: 1 Yıl Yüzüne Kur’ân Eğitimi: Yaz Kur’ân kurslarında sevgi ve ilgisini kazandığımız öğrencilerin arasından ve yeni kayıt olan toplam 150 öğrenciyle eğitime 1 Eylül’de başlayıp 32 hafta devam eden bu 2. Merhale bir yıl yüzüne Kur’ân kursu eğitimi merhalesidir. Genel olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’ân kursları müfredatının tamamı verilmektedir.  İtikat, ibâdet, ahlâk, siyer, kıraat, talim, tecvid dersleri verilmekte; ayrıca öğrencilere açık öğretim lisesi kayıtları yaptırılarak lise derslerinde de yardımcı olunarak okul eğitimleri de aksatılmamaktadır.

Ayrıca yüzüne öğrencilerimize ev ekonomisi ve mutfak dersleri, yemek yapma becerisi dersleri verilmektedir. Yüzüne öğrencilerimiz; 3 ayda bir hâfızlık takip komisyonu tarafından durumu iyi olanlar tespit edilerek Hâfızlık yapabilecek kapasite de olan öğrenciler hâfızlığa ayrılır. Olamayan veya hâfızlık yapmak istemeyen öğrencilerimiz mezun edilir.

  1. Merhale: Hâfızlık Eğitimi: 2 yıl sürecek olan bu eğitim. Tashih-i huruf sınıfında başarılı olan öğrencilerin alındığı bu merhalede hâfize hocalarımız tarafından öğrencilerin hâfızlıkları dinlenmekte bunun yanında meal, ilmihâl ve hâfızlığın önemi ile ilgili dersler verilmektedir. Ayrıca hâfızlıkta okuyan öğrencilerimize açık lise derslerinde; bilgisayar eğitimi, hitâbet ve ihtisas kursu (Kur’ân kursu öğreticiliği)  dersleri verilmektedir. Hâfızlığını bitirip mezun olan bir öğrencimiz lisesini bitirmiş veya bitirme merhalesine gelmiş bilgisayar sertifikasını almış Kur’ân kursu öğreticiliği yapabilecek seviyeye gelmiş olmaktadır.

KUR’ÂN KURSLARIMIZDAKİ SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

A: Bilgisayar programı: Şahinbey Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde öğrencilerimize 160 saatlik bilgisayar işletmenlik sertifikası yılda yaklaşık 50 öğrencimize verilmektedir.  Öğrencilerimizin çağımızın bilişim  teknolojileri ve kazanımlarını elde etmeleri sağlanmaktadır.

B: Açık Lise Programı: Erkek kursumuzda olduğu gibi kız kursumuzda da açık lise destek kursları verilmektedir.

C: Ev Ekonomisi ve Mutfak Dersi: Şahinbey Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile kurulan kursumuzda, öğrencilerimizin yemek yapma becerileri ve kabiliyetleri artırılmakta disiplinli, özverili ve tasarruflu aynı zamanda lezzetli ve bol çeşit yemek yapmayı öğrenmekte, kendilerini geleceğe hazırlamaktadırlar.

D: Tiyatro Ekibi: Kursumuzda kurulan tiyatro ekibimiz, çalışmalarına devam etmekte, çeşitli programlarda sunumlar yapmaktadır. Bu da öğrencilerimizin şahsiyet gelişimine çok faydalı olmaktadır.

E: Diğer Faaliyetler: Kursumuza uygun görüldükçe rehberlik hocaları gelmekte öğrencilerimizin problemlerini dinlemektedir ayrıca öğrencilerimize piknik, gezi ve benzeri gibi programlar yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin mânevî değerleri ve geçmişine bağlı birer fert olmaları amacı ile üzerinde bulundukları toprakların nasıl kazanıldığı, yaşadıkları bu rahat ortama kavuşmak için atalarının canları pahasına şehid düştüklerinin şuuruna varmaları için Gaziantep Şehitliği, kalesi, şehit aileleri ziyaret edilmektedir. Günümüzde anne-baba hakkı gözetilmeyip aç ve susuz kalarak yavrusunu büyüten anne ve babayı yaşlı ve düşkün olunca huzurevlerine terk eden evlâtlara örnek olup onların vicdanlarına parmak basan Hoşgör Kız Kur’ân Kursu öğrencileri bir evlât gibi, yaşlılarımızı ziyaret ederek çeşitli hediyelerle onların yalnızlıklarını paylaşmışlardır.  Hâfızlığını bitirip mezun olan öğrencilerimize, hâfızlık icâzet töreni yapılarak çeşitli hediyeler verilmektedir.

SINIFLARIMIZ: 15’er kişilik sınıflarda hâfızlık eğitimi 24 kişilik sınıflarda yüzüne eğitimi verilmektedir.

KÜTÜPHANEMİZ: Yeni çıkan kitaplarla ve aylık dergilerle hadis, tefsir, kelâm, fıkıh, sözlük, ansiklopedi, Millî Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği 100 temel eser, roman ve hikâye köşeleri bulunmaktadır.

YATAKHANELERİMİZ:6 Öğrencimizin kaldığı her bir yatakhanemiz temiz ve huzurlu bir ortam sağlanmaktadır

YEMEKHANEMİZ:150 Kişilik kapasitesi olan yemekhanemiz ve mutfağımız vardır. Ramazan ayında iftar veren hayırseverlerimizle öğrencilerimizin buluştuğu zamanlar, en güzel Ramazan akşamlarıdır.

KONFERANS SALONUMUZ: Salonumuzda konferanslar ve çeşitli faaliyetler (sinevizyon gösterimi, sohbet, Kutlu Doğum vs.) icra edilmektedir.

REVİRİMİZ:Hasta olan öğrencilerimizin ilk müdahalesinin yapıldığı ve ardından rahatsızlığı artan öğrencilerimizin hastaneye sevk edilip tedavi edildiği birimdir.

KANTİN: Öğrencilerimiz kantinde boş zamanlarında dinlenip, sohbet ederek;  kırtasiye, kantin ve benzeri ihtiyaçlarını görüyorlar.

ADRES:

Hoşgör Bülbülzade Kız Kuran Kursu (İlçe Müftülüğü Binası)
Deniz mah. 83013 nolu sokak no. 19 Şahinbey/Gaziantep
Tel: 0342 3602824