Gaziantep’te 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

15 Temmuz darbe girişiminin halk tarafından önlenmesinin yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri kapsamında Gaziantep İl Müftülüğü tarafından 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu.

Ulu Camii’nde gerçekleşen programda şehitler için Kur’an-ı Kerim, mevlidi şerif ve program sonunda İl Müftüsü Ahmet Çelik tarafından şehitler için dua okundu.

Mevlit programının ardından Çelik, camiye gelenlere şehit ve şehadetin önemiyle ilgili vaaz verdi. Vaazdan sonra cuma namazına geçilirken, vatandaşlar, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu’nun “Salaların Şahit Olduğu Direniş: 15 Temmuz” konulu hutbeyi dinledi.

İmamoğlu, “Biz millet olarak bundan bir yıl önce 15 Temmuz’da Allah’ın bu vaadinin gerçekleştiğine yeniden şahit olduk. O gece ülke ve millet olarak büyük bir ihanet ve işgal teşebbüsüne maruz kaldık. Bu karanlık gecede Allah’ın lütuf ve rahmetini, yardım ve inayetini bizlerden esirgemediğini bir kez daha müşahede ettik. Bunun için 15 Temmuz’un sene-i devriyesinde millet olarak bizlere düşen en önemli vazife, Allah’ın lütuf ve inayetini, rahmet ve nusretini asla unutmamaktır. Bu büyük badireyi omuz omuza atlatmış müminler olarak üzerimize düşen, yüce Rabbimize olan hamdimizi, senamızı, şükrümüzü, secdemizi hiçbir zaman eksik etmemektir.” dedi.

15 Temmuz gecesi bütün Müslümanların Türkiye için dua ettiğini ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi: “Hiçbir zaman unutmamamız gereken bir gerçek de yeryüzünde bize umut bağlamış mazlum, mahrum ve mağdur kardeşlerimizin o gecede gözyaşları ile yaptıkları dua ve yakarışlarıdır. O gece Peygamberimizin ‘Müminler, bir binanın yapı taşları gibidir. Onlar, birbirlerinin hayata tutunmasını temin ederler.’ hadisi şerifinin anlamını hep birlikte yaşadık. Zihinlerimizden asla çıkartmamamız gereken diğer bir husus da o gece maruz kaldığımız ihanet ve işgal teşebbüsünün din kisvesi altında yapılmasıdır. 15 Temmuz gecesinde şahit olduk ki haktan yana görünerek 40 yıl boyunca bu milletin dinini, imanını, değerlerini, duygularını, zekât, sadaka ve yardımlarını istismar eden bir ihanet şebekesi milletimizin varlığına kast etti. Milletin çocuklarını çalarak birkaç nesli heba eden bir nifak hareketi, müstevlilerin kendi emelleri doğrultusunda ülkemizin bekasını hedef aldı. Bu ihanet girişimi bir kez daha gösterdi ki bizlere düşen vazife, yüce dinimizi sahih kaynaklardan öğrenmektir. İslam’ı, Kur’an ve sünnetin rehberliğinde en güzel şekilde yaşamaktır.”

Program, cemaatle kılınan cuma namazının ardından sona erdi.

Programa; İl Müftüsü Çelik, Şahinbey İlçe Müftüsü İmamoğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Hoşgör Kur’an Kursu öğrencileri ile vatandaşlar katıldı. (İbrahim Koçyiğit – İLKHA)