20 NİSAN AKŞAMI KUTLU DOĞUM COŞKUSU YAŞANDI

Şahinbey İlçe Müftülüğü Hoşgör Fatih Kuran Kursu hocaları ve öğrencileri tarafından 20 Nisan 2016 Çarşamba günü Saat:20.00 Şehitkamil Kongre Merkezinde Kutlu Doğum Programı icra edildi. Sunuculuğunu kursun hafızlık öğrencilerinin yaptığı program dolu dolu bir içerik ve katılımcının yanı sıra kalabalık bir izleyici ile gerçekleşti.

Programa Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hayri Özkeçeci,  Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik,  Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, Fatih İlim Araştırma Vakfı Başkanı Ökkeş Eruslu, Vakıf Onursal Başkanı Ahmet Ziylan, Dernek Başkanı Nihat Durur, dernek yönetim kurulu ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Program İstiklal Marşı ve kurs öğrencilerinden Seydi Vakkas Bilsin’in okuduğu Kur’an tilaveti ile başladı.

kutludogum2

Programın açılış konuşmasını yapan Şahinbey ilçe müftümüz Musa İmamoğlu “ Aziz milletimizin Kur’ân ve İslâm ile bağlılığımızın en büyük müsebbibinden bir tanesi Şanlı Osmanlı Devletimizin olduğunu” ifâde ettiler.  İmamoğlu,  “Osmanlıda Kur’an eğitimine sıbyan mekteplerinde başlanırdı. Sıbyan Mektepleri Şimdiki anaokullarının  karşılığıdır. Bu mekteplerde sabî denilen 5-6 yaşındaki çocuklar eğitim gördüğü için bu adı almıştır. Sıbyan mekteplerinin câmi çevrelerinde ya da câminin içinde olmasının sebebi; çocukların mânevî bir atmosfer içinde dînî eğitim almaları ve bunu uygulamalı olarak öğrenmeleriydi. Buralarda ders verenler medrese mezunu hocalar, umûmiyetle mektebin yanındaki ya da yakınındaki câminin imamı veya müezzini olurlardı. Bir sıbyan mektebinde ortalama 30 çocuk okurdu. Bu çocuklar her akşam evlerine gitmeden önce mektebi yaptıranın rûhuna fâtiha okurlardı. Osmanlıyı yüzyıllarca dimdik ayakta tutan işte bu ulvi ruh idi. Onlar hayata kur’an ile başladılar. Hayatlarını Kur’an ile güzelleştirdiler. Bu güzelliği dünyanın her tarafına yaymaya çalıştılar. Onlar üzerlerine düşen görevi güzel bir şekilde yerine getirerek arkalarında güzel bir miras bırakıp gittiler.” dedi.

kutludogum3

Fatih İlim Araştırma Vakfı Başkanı Ökkeş Eruslu konuşmasında ”Kur’ân hâfızlığının sahabe-i güzin döneminden bu yana ,sadece Allah rızâsı esâs alınarak bugünlere kadar mükemmel bir şekilde tevârüs ettiğini, islâmiyetin bugünkü durumundan dolayı , bu islam davasından hepimizin sorumlu olduğunu” dile getirdi. Ayrıca programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

kutludogum4

Vakıf Onursal Başkanı Ahmet Ziylan konuşmasında, geçmiş yıllarda kendilerinin ve emsâllerinin çok zor şartlar altında Kur’ân’ı tedris ve ta’lim ettiklerini, ma’ruz kaldıkları türlü zorluklar ve sıkıntılar çektiklerini, Hoşgör Kur’ân kursu külliyemizin inşâ ve te’sisindeki mazhar oldukları  olaylardan bahsetti. Ayrıca 22 Mayıs 2016 Pazar günü Saat:09.30’ da yapılacak olan Hafızlık Merasimine tüm halkımızı davet etti.

Konuşmaların akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım” konulu kutlu doğum sinevizyonu izlendi.

kutludogum5

Günün anlam ve önemine binaen konferans veren Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, “Kur’ân kurslarımıza fedâkarlık yapmamızın elzem olduğunu, Hz.Peygamber (A.s.m) islamiyetin sosyal hayatımızı ve yaptığı inkılâbı, Sahabelerin İslâmiyet’e olan bağlılığı ile nasıl  canlarını feda ettiklerini ve bunu yaparlarken hiç tereddüt etmediklerini” söyledi.

Ayrıca Selmân-ı Fârisi ve Hz. Ömer’in islâmdan önceki hallerini ve islâmla şereflendikten sonra ki yaşayışlarından bahsetmişlerdir.

kutludogum6

Hâfız Abdullah Ayhan hocanın şefliğinde Hoşgör Tasavvuf Musikisi Korosu güzel bir konser verdi.  Salâvatların birlikte söylendiği programda, özellikle Efendimizin üzerine yazılan ilahiler seslendirildi. Ayrıca Mehmet Ali Devrim hocaefendi güzel bir kaside ve ilahisiyle koroya eşlik etti.

kutludogum7

Daha sonra protokol sahneye davet edilerek, Sevgili peygamberimizi temsil eden kırmızı gül takdim edildi.

kutludogum9

Program kurs öğrencilerinden Bayram Ali Mutlu’nun  okuduğu Kur’an tilaveti ve Şahinbey İlçe Müftülüğü Şube Müdürü olan ve ömrü hafız yetiştirerek geçen Hafız Mustafa Deniz hocamızın duası ile son buldu.

kutludogum8